Nowości książkowe w Gminnej Bibliotece Publicznej

1

"Czuły narrator" – Olga Tokarczuk

 "Czuły narrator" to 12 wyselekcjonowanych, najważniejszych esejów i wykładów, dzięki którym możemy zajrzeć za kulisy twórczości Olgi Tokarczuk. Teksty kluczowe i premierowe. W tym szeroko komentowana mowa noblowska.

 2

,,Ten inny” - Ryszard Kapuściński

Książka ,,Ten Inny"  to zbiór sześciu wykładów słynnego reportera,  poświęconych naszym relacjom z ludźmi różniącymi się od nas językiem, kolorem skóry, religią oraz naszemu pojmowaniu „inności” – zarówno w dawnych epokach, jak i dziś.

 3

,,Wielkie miłości, romanse, zazdrości” – Andrzej Zieliński

 ,,Wielkie miłości, romanse, zazdrości” to książka, która przenosi czytelnika w świat miłosnych perypetii znanych Polek i Polaków. Niezwykli mężczyźni, piękne kobiety  i największe skandale w historii Polski. Lekkość pióra autora w połączeniu z ciekawą tematyką spowodowały, że niniejsza książka jest przyjemna i ciekawa w odbiorze.


 4

,,Nobliści skandaliści” – Sławomir Koper

Książka ,,Nobliści skandaliści” ukazuje panoramę prywatnego życia sześciu polskich noblistów. Autor czyni to w sposób niezwykle interesujący. Publikacja ta przeznaczona jest dla czytelnika, który gotów jest poświęcić lekturze nieco więcej czasu, bowiem fakty poznane w przeszłości podczas lekcji języka polskiego wymagają konfrontacji z treściami zawartymi w lekturze.


 5

,,My czy ja i ty” – Krystyna Kofta

Książka ,,My czy ja i ty” to pełne humoru, opowiedziane z charakterystyczną dla autorki swadą historie opisujące sytuacje z codzienności, jak zawsze okraszone spostrzeżeniami dokonujących się „tu i teraz” przemian.

6
 

,,Powrót z Bambuko” – Katarzyna Nosowska

,,Powrót z Bambuko”  to zbiór pozornie lekkich, felietonów (błyskotliwe i celne obserwacje współczesnego świata z wszystkimi jego śmiesznościami i absurdami). Ta książka pobudzi Twój umysł, duszę i ciało. Zapewni Ci świetną rozrywkę i godziny śmiechu.

7 

,,Nareszcie w Dudapeszcie” – Krzysztof i Aleksander Daukszewicz.

,,Nareszcie w Dudapeszcie” to satyryczny rozrachunek z polską sceną polityczną ostatnich miesięcy, gdzie niepodzielnie obok pandemii rządzi pewien mieszkaniec Żoliborza. 

 8

,,Listy pisane atramentem…” - Małgorzata Kalicińska

,,Listy pisane atramentem…”  - najnowsza powieść autorki „Domu nad rozlewiskiem” to ciepła, opowiedziana z humorem  historia o stopniowym przywracaniu poczucia sensu i zaufania do świata, o poszukiwaniu radości w codzienności, o powrocie do patrzenia w przyszłość po stracie, o życiu w pojedynkę.

9

,,Gorzko, gorzko” – Joanna Bator

,,Gorzko, gorzko” to nowatorsko i odważnie opowiedziana historia miłosna i nienawistna, okrutna i czuła, która budzi litość i trwogę, niosąc ostatecznie nadzieję na katharsis. Realizm i magiczność powieści nadają niepowtarzalny styl i niepokojący urok, dzięki czemu na długo zostaje ona w czytelniku.


 10

,,Zimowe serca” – Anna Wolf

,,Zimowe serca”  to ciekawa historia miłosna, wręcz idealna na zimowe wieczory. Nie będzie to przesłodzona opowieść, lecz prawdziwa i życiowa, bolesna ale i dająca nadzieję.

 11

,,Miłość w czasach zagłady” – Hanni Munzer

,,Miłość w czasach zagłady”  to pierwszy tom cyklu. Jest to powieść opisująca losy kilku pokoleń kobiet, pewnej rodziny na tle dramatycznych wydarzeń od końca lat trzydziestych ubiegłego wieku, przez lata drugiej wojny światowej, aż po czasy współczesne. Posiadamy również 2 tom: ,,Marlene”.


 12

,,Genialna przyjaciółka” – Elena Ferrante

,,Genialna przyjaciółkato pierwszy tom cyklu powieść o przyjaźni i dążeniu do wyrwania się z rzeczywistości zdominowanej przez biedę, ciemnotę i przemoc. Posiadamy także kolejne tomy: ,, Historia nowego nazwiska”, ,,Historia ucieczki” oraz ,,Historia zaginionej dziewczynki”.

13

,,Podaruj mi jutro” – Ilona Gołębiewska

,,Podaruj mi jutro” to pierwszy tom cyklu: Dwór na Lipowym Wzgórzu”. Jest to tajemnicza, intrygująca i pełna emocji opowieść o potrzebie bycia kochanym, poszukiwaniu szczęścia i roli przeznaczenia. Posiadamy również kolejne tomy: ,,Pozwól mi kochać”, ,,Zaczekaj na miłość” i ,,Kochaj coraz mocniej”.

14

,,Magiczne miejsce” – Agnieszka Krawczyk

,,Magiczne miejsce” to pierwszy tom serii o poszukiwaniu szczęścia i konieczności pogodzenie się ze sobą i ze swoimi wspomnieniami. Posiadamy także następne tomy: ,,Dolina mgieł i róż”’ ,,Ogród księżycowy” oraz ,,Jezioro szczęścia”.

15

,,Oczy wilka” – Alicja Sinicka

,,Oczy wilka” to pierwszy tom serii. Jest to wciągająca i zaskakująca opowieść o tym, jak trudno panować nad własnym życiem, zwłaszcza kiedy umysł obraca się przeciwko nam. I o tym, jak czyjeś spojrzenie może zmienić wszystko. Posiadamy kolejne tomy serii: ,,W jego oczach” oraz ,,Otwórz oczy”.

16  ,,Serce gangstera” – Anna Wolf

,,Serce gangstera” - pierwszy tom nowej serii mafijnej. Jest  to książka, której tytuł idealnie oddaje jej wnętrze. Czeka Was zaskakująca akcja i namiętny romans. Posiadamy również kolejne tomy: ,, Zemsta gangstera” i ,,Ryzyko gangstera”.

 17  ,,Grzech” – Max Czornyj

,,Grzech”  to pierwszy tom cyklu: Komisarz Eryk Deryło. Książka ta to klasyczny, trzymający w napięciu thriller z elementami kryminału, w którym na pierwszy plan wychodzi śledztwo i zwyrodniałe zbrodnie z zagadką, którą trzeba rozwiązać. Posiadamy całą serię.

 18  ,,Piętno” – Przemysław Piotrowski

,,Piętno”  to pierwszy tom cyklu: Komisarz Igor Brudny. Powieść ta  to kryminał z elementami thrillera, który trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony. Posiadamy także kolejne tomy: ,,Sfora”, i ,,Cherub”.


 19

,,Osiedle RZNiW” – Remigiusz Mróz

,,Osiedle RZNiW” to nie tylko fascynująca historia kryminalna, ale także świeże spojrzenie na hip-hopową subkulturę przełomu wieków i wciąż obecny problem ubóstwa w Polsce.


 20
 ,,Pacjentka” – Alex Michaelides

,,Pacjentka”  to książka trzymająca w napięciu, jest nieprzewidywalna, a jednocześnie realistyczna( thriller psychologiczny).


 21
 ,,Uciekinierzy” – Diney Costeloe

,, Uciekinierzy” to  poruszająca powieść o tematyce około wojennej. Książka opowiada o nieludzkim okrucieństwie, kompletnym braku moralności ludności niemieckiej wobec Żydów, których rządowa propaganda przedstawiała jako istoty gorszego gatunku, bo nawet nie ludzi.

 22  ,,Dzieci żółtej gwiazdy” – Mario Escobar

,,Dzieci żółtej gwiazdy” to wzruszająca opowieść o dwóch braciach (postaci fikcyjne) uciekających przed okrucieństwami II wojny światowej, aby odnaleźć ukochanych rodziców. Historia opisana w książce  jest oparta na wojennych biografiach wielu dzieci.

 23  ,,Światło ukryte w mroku” – Sharon Cameron

,,Światło ukryte w mroku”  to przejmująca powieść oparta na prawdziwej historii sióstr Podgórskich – Heleny i Stefanii, które podczas II wojny światowej ocaliły trzynaścioro Żydów, ukrywając ich na poddaszu własnego domu.

24  ,,Ucieczka z Aushwitz” – Andriej Pogożew

,,Ucieczka z Aushwitz” - książka oparta na faktach. Jest to opowieść osoby, która trafiła w sam środek piekła, ale dzięki swojej niebywałej odwadze i wytrwałości zdołała uciec z obozu.


 25
 ,,Czarna księga Kresów” – Joanna Wieliczka-Szarkowa

,,Czarna księga Kresów” to niezwykła opowieść o bohaterach, walce, cierpieniu, nadziei, patriotyzmie i umiłowaniu Ojczyzny aż po najwyższą ofiarę. Relacja naocznych świadków zbrodni, pogromów i prześladowań.