O bibliotece

Nowości książkowe w Gminnej Bibliotece Publicznej

5675686

"Cierpkie grona”- Zofia Mąkosa

,,Cierpkie grona” -  pierwszy tom z cyklu ,,Wendyjska Winnica”. Jest to epicka opowieść, gdzie fakty historyczne przeplatają się z fikcją literacką. Posiadamy również kolejne tomy: ,,Winne miasto” i ,,Dolina nadziei”.

8567

"Czas białych nocy” - Maria Paszyńska

,,Czas białych nocy” – pierwsza część cyklu ,,Wiatr ze wschodu”. Jest to powieść obyczajowa o miłości, ale też o nienawiści, która niczym fala tsunami niszczy i burzy spokój duszy. Posiadamy także drugą część ,,Stalowe niebo”.

6435234

"Doktor Irka: wojna, miłość i medycyna” - Katarzyna Droga

,,Doktor Irka: wojna, miłość i medycyna”  to powieść inspirowana prawdziwą historią doktor Ireny Ćwiertni, napisana na podstawie jej pamiętników z czasów studiów, okupacji i Powstania Warszawskiego.

5323233

,Doktor Bogumił” - Ałbena Grabowska

,,Doktor Bogumił”  to połączenie fascynującej powieści obyczajowej, której akcja osadzona jest w połowie XIX wieku ze scenami z życia ludzi, którzy zrewolucjonizowali światową medycynę. 

321112121212

‘’W blasku słońca” - Magdalena Kordel

‘’W blasku słońca” to opowieść o przyjaźni dwóch kobiet, których drogi krzyżują się na toskańskim szlaku.

432423423423423

"Niespokojne serca” – Agata Sawicka

,,Niespokojne serca” to pierwsza część cyklu: Dwór w Zaleszycach. Jest to wzruszająca opowieść o miłości, która nie powinna się zdarzyć, i o sile, jaką daje podążanie za głosem serca.  Posiadamy także kolejne części cyklu: ,,Poplątane ścieżki” i ,,Niebo po burzy”

3211212131

"Dopóki starczy mi sił” - Karolina Klimkiewicz

,,Dopóki starczy mi sił to historia o losach zagubionej nastolatki, pozbawionej teraźniejszości i przyszłości. A także o potędze miłości zdolnej je odzyskać.

21112111

"Magiczne miejsce” - Agnieszka Krawczyk

,,Magiczne miejsce” – pierwszy tom cyklu. Jest to powieść o poszukiwaniu swego miejsca na świecie.  Posiadamy także kolejne tomy: ,,Dolina mgieł i róż”, ,,Ogród księżycowy” oraz ,,Jezioro szczęścia”.

2121112111

"Marzenia Kaliny” -  Aneta Krasińska

,,Marzenia Kaliny” – pierwszy tom cyklu ,,Małe tęsknoty”. Jest to wzruszająca opowieść o tym, jak ważną rolę w realizacji marzeń odgrywa determinacja. Bohaterkami książki są  trzy kobiety, których losy splatają się w wyniku nieszczęśliwego zbiegu okoliczności. Posiadamy kolejne tomy cyklu:,, Pragnienia Elżbiety” oraz ,, Nadzieje Olgi”.

1211212222

"Szczęście za horyzontem” - Krystyna Mirek

,,Szczęście za horyzontem” jest niesamowicie poruszającą, wciągającą, prawdziwą, słodko - gorzką opowieścią z tragedią i ludzką podłością w tle. To piękna i nadzwyczaj refleksyjna książka przypominająca, iż nie wolno nikogo oceniać po pozorach, najważniejsze jest niewidoczne dla oczu.

2111111121

"Oleńka. Panienka z Białego Dworu” – Wioletta Sawicka

,,Oleńka. Panienka z Białego Dworu” to pierwsza część  cyklu ,,Wiek miłości, wiek nienawiści”. Jest to opowieści o niezłomnych kobietach, które w czasach wzniosłych spraw i wielkiej historii, kiedy miłość przeplatała się z nienawiścią, musiały sobie radzić z trudną codziennością. Posiadamy również drugą część cyklu: ,,Franka w obcym domu”.

12111111

"Piaskowa Góra” - Joanna Bator

,,Piaskowa Góra” książka opowiadająca o pokoleniach kobiet mieszkających na wałbrzyskim Babelu.  Powieść nominowana do Nagrody Literackiej Nike 2020. Posiadamy także drugi tom: ,,Chmurdalia”.

12121111

"Opowieść Podręcznej” - Margaret Atwood

,,Opowieść Podręcznej”  to wstrząsająca antyutopia o piekle kobiet. Świat jak z najgorszego koszmaru, gdzie reżim i ortodoksja są jedynym prawem. Posiadamy również drugi tom ,,Testamenty”.

1231231231212

"Zaginione arabskie księżniczki” - Marcin Margielewski

,,Zaginione arabskie księżniczki” to dramatyczna opowieść o codzienności arabskich księżniczek, która wcale nie jest baśniowa. Tu jedna decyzja może zmienić życie człowieka w koszmar.

1233212313

"Łowca nastolatek” - Mikołaj Podolski

,,Łowca nastolatek” to zapis jednego z największych dziennikarskich śledztw w celu rozwikłania zagadki oraz wstrząsających opisów tego, w jaki sposób zostały skrzywdzone młode dziewczyny.

123123121

"Gambit królowej” - Walter Tevis

,,Gambit królowej”  to powieść, która przenosi nas do Ameryki w środku zimnej wojny, a dokładniej: świata szachistów. Książka ta opowiada o genialnej młodej szachistce, której życie naznaczyła tragedia z dzieciństwa.

12121212121

"Obiecaj, że wrócisz” - Beata Majewska

,,Obiecaj, że wrócisz” -  pierwszy część cyklu. Jest to powieść obyczajowa w której znajdziemy i namiętny romans, masę zabawny sytuacji i sceny grozy. Posiadamy także drugi tom: ,,Pamiętaj, że byłam”.

312312312

"Zapach grzechu” - Nana Bakher

,,Zapach grzechu”  to odważna powieść, w której namiętność miesza się z mafijnym światem i tajemnicami bohaterów.

12213123123

"Dzikie pragnienia” - Jay Crownover

,,Dzikie pragnienia” - pierwszy tom cyklu ,,Bracia Warner”. Jest to opowieść o próbie poukładania swojego życia na nowo, złapania chwili oddechu i poskładania serca po zawodzie miłosnym. Posiadamy również drugi tom: ,,Bezpieczna przystań”.

12121212 "Paprocany” - Paulina Świst

,,Paprocany” -  kryminał z pikantnym wątkiem miłosnym.

12312312

"Zosia z Wołynia” - Mateusz Madejski

,,Zosia z Wołynia”  to powieść oparta na faktach opisująca  losy dziewczynki, która w czasach II Wojny Światowej ocaliła żydowskie dziecko.

21321

"O chłopcu, który poszedł za tatą do Auschwitz” - Jeremy Dronfield

,,O chłopcu, który poszedł za tatą do Auschwitz”  to napisana na podstawie sekretnego dziennika Gustava Kleinmanna, opowiedziana z niezwykłą wrażliwością prawdziwa historia podróży w głąb piekła nazistowskich obozów, heroicznej walki o przetrwanie i niewiarygodnego ocalenia.

2222

"Dziewczynka z Sobiboru” - Franco Forte, Scilla Bonfiglioli

,,Dziewczynka z Sobiboru” to pełna piękna i okrucieństwa powieść inspirowana dramatycznymi faktami. W książce opisana jest wstrząsająca historia spotkania w nazistowskim obozie zagłady Sobibór.

825794 352x500

"Pod kluczem” - Ruth Ware

,,Pod kluczem” to thriller opowiadający historię niani w nowoczesnym, jakby nawiedzonym domu. Największy atut tej powieści to genialnie wydobyty klimat niepokoju i grozy. Książka trzymająca w napięciu przez cały czas.

large dom bez klamek

"Dom bez klamek” - Jędrzej Pasierski

,,Dom bez klamek”  to pierwszy tom cyklu z  Niną Warwiłow. Jest to powieść kryminalna z wyrazistą i skomplikowaną fabułą, w którym by odkryć tajemnicę morderstw musimy cofnąć się aż do lat siedemdziesiątych. Posiadamy także kolejne tomy: ,,Roztopy” oraz ,,Czerwony świst”.

9788366553231

"Żałobnica” - Marek Małecki

,,Żałobnica” to hipnotyzujący thriller o samotności, sile rażenia kłamstw i toksycznej przyjaźni, która karmi żądzę zemsty.  

795957 352x500

"Pozwól mi wrócić” - B.A. Paris

,,Pozwól mi wrócić”  to thriller psychologiczny, w którym bohaterowie zmagają się z codziennością, starają się żyć normalnie, tworzą nowe związki, ale przeszłość ich nie opuszcza.

847711 352x500 "Jaskółki z Czarnobyla”- Morgan Audic

„Jaskółki z Czarnobyla” to kryminał osadzony w realiach współczesnej Ukrainy. Porywająca fabuła, intrygujące śledztwo, a do tego dochodzi wielka historia w tle.

1

"Czuły narrator" – Olga Tokarczuk

 "Czuły narrator" to 12 wyselekcjonowanych, najważniejszych esejów i wykładów, dzięki którym możemy zajrzeć za kulisy twórczości Olgi Tokarczuk. Teksty kluczowe i premierowe. W tym szeroko komentowana mowa noblowska.

 2

,,Ten inny” - Ryszard Kapuściński

Książka ,,Ten Inny"  to zbiór sześciu wykładów słynnego reportera,  poświęconych naszym relacjom z ludźmi różniącymi się od nas językiem, kolorem skóry, religią oraz naszemu pojmowaniu „inności” – zarówno w dawnych epokach, jak i dziś.

 3

,,Wielkie miłości, romanse, zazdrości” – Andrzej Zieliński

 ,,Wielkie miłości, romanse, zazdrości” to książka, która przenosi czytelnika w świat miłosnych perypetii znanych Polek i Polaków. Niezwykli mężczyźni, piękne kobiety  i największe skandale w historii Polski. Lekkość pióra autora w połączeniu z ciekawą tematyką spowodowały, że niniejsza książka jest przyjemna i ciekawa w odbiorze.


 4

,,Nobliści skandaliści” – Sławomir Koper

Książka ,,Nobliści skandaliści” ukazuje panoramę prywatnego życia sześciu polskich noblistów. Autor czyni to w sposób niezwykle interesujący. Publikacja ta przeznaczona jest dla czytelnika, który gotów jest poświęcić lekturze nieco więcej czasu, bowiem fakty poznane w przeszłości podczas lekcji języka polskiego wymagają konfrontacji z treściami zawartymi w lekturze.


 5

,,My czy ja i ty” – Krystyna Kofta

Książka ,,My czy ja i ty” to pełne humoru, opowiedziane z charakterystyczną dla autorki swadą historie opisujące sytuacje z codzienności, jak zawsze okraszone spostrzeżeniami dokonujących się „tu i teraz” przemian.

6
 

,,Powrót z Bambuko” – Katarzyna Nosowska

,,Powrót z Bambuko”  to zbiór pozornie lekkich, felietonów (błyskotliwe i celne obserwacje współczesnego świata z wszystkimi jego śmiesznościami i absurdami). Ta książka pobudzi Twój umysł, duszę i ciało. Zapewni Ci świetną rozrywkę i godziny śmiechu.

7 

,,Nareszcie w Dudapeszcie” – Krzysztof i Aleksander Daukszewicz.

,,Nareszcie w Dudapeszcie” to satyryczny rozrachunek z polską sceną polityczną ostatnich miesięcy, gdzie niepodzielnie obok pandemii rządzi pewien mieszkaniec Żoliborza. 

 8

,,Listy pisane atramentem…” - Małgorzata Kalicińska

,,Listy pisane atramentem…”  - najnowsza powieść autorki „Domu nad rozlewiskiem” to ciepła, opowiedziana z humorem  historia o stopniowym przywracaniu poczucia sensu i zaufania do świata, o poszukiwaniu radości w codzienności, o powrocie do patrzenia w przyszłość po stracie, o życiu w pojedynkę.

9

,,Gorzko, gorzko” – Joanna Bator

,,Gorzko, gorzko” to nowatorsko i odważnie opowiedziana historia miłosna i nienawistna, okrutna i czuła, która budzi litość i trwogę, niosąc ostatecznie nadzieję na katharsis. Realizm i magiczność powieści nadają niepowtarzalny styl i niepokojący urok, dzięki czemu na długo zostaje ona w czytelniku.


 10

,,Zimowe serca” – Anna Wolf

,,Zimowe serca”  to ciekawa historia miłosna, wręcz idealna na zimowe wieczory. Nie będzie to przesłodzona opowieść, lecz prawdziwa i życiowa, bolesna ale i dająca nadzieję.

 11

,,Miłość w czasach zagłady” – Hanni Munzer

,,Miłość w czasach zagłady”  to pierwszy tom cyklu. Jest to powieść opisująca losy kilku pokoleń kobiet, pewnej rodziny na tle dramatycznych wydarzeń od końca lat trzydziestych ubiegłego wieku, przez lata drugiej wojny światowej, aż po czasy współczesne. Posiadamy również 2 tom: ,,Marlene”.


 12

,,Genialna przyjaciółka” – Elena Ferrante

,,Genialna przyjaciółkato pierwszy tom cyklu powieść o przyjaźni i dążeniu do wyrwania się z rzeczywistości zdominowanej przez biedę, ciemnotę i przemoc. Posiadamy także kolejne tomy: ,, Historia nowego nazwiska”, ,,Historia ucieczki” oraz ,,Historia zaginionej dziewczynki”.

13

,,Podaruj mi jutro” – Ilona Gołębiewska

,,Podaruj mi jutro” to pierwszy tom cyklu: Dwór na Lipowym Wzgórzu”. Jest to tajemnicza, intrygująca i pełna emocji opowieść o potrzebie bycia kochanym, poszukiwaniu szczęścia i roli przeznaczenia. Posiadamy również kolejne tomy: ,,Pozwól mi kochać”, ,,Zaczekaj na miłość” i ,,Kochaj coraz mocniej”.

14

,,Magiczne miejsce” – Agnieszka Krawczyk

,,Magiczne miejsce” to pierwszy tom serii o poszukiwaniu szczęścia i konieczności pogodzenie się ze sobą i ze swoimi wspomnieniami. Posiadamy także następne tomy: ,,Dolina mgieł i róż”’ ,,Ogród księżycowy” oraz ,,Jezioro szczęścia”.

15

,,Oczy wilka” – Alicja Sinicka

,,Oczy wilka” to pierwszy tom serii. Jest to wciągająca i zaskakująca opowieść o tym, jak trudno panować nad własnym życiem, zwłaszcza kiedy umysł obraca się przeciwko nam. I o tym, jak czyjeś spojrzenie może zmienić wszystko. Posiadamy kolejne tomy serii: ,,W jego oczach” oraz ,,Otwórz oczy”.

16  ,,Serce gangstera” – Anna Wolf

,,Serce gangstera” - pierwszy tom nowej serii mafijnej. Jest  to książka, której tytuł idealnie oddaje jej wnętrze. Czeka Was zaskakująca akcja i namiętny romans. Posiadamy również kolejne tomy: ,, Zemsta gangstera” i ,,Ryzyko gangstera”.

 17  ,,Grzech” – Max Czornyj

,,Grzech”  to pierwszy tom cyklu: Komisarz Eryk Deryło. Książka ta to klasyczny, trzymający w napięciu thriller z elementami kryminału, w którym na pierwszy plan wychodzi śledztwo i zwyrodniałe zbrodnie z zagadką, którą trzeba rozwiązać. Posiadamy całą serię.

 18  ,,Piętno” – Przemysław Piotrowski

,,Piętno”  to pierwszy tom cyklu: Komisarz Igor Brudny. Powieść ta  to kryminał z elementami thrillera, który trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony. Posiadamy także kolejne tomy: ,,Sfora”, i ,,Cherub”.


 19

,,Osiedle RZNiW” – Remigiusz Mróz

,,Osiedle RZNiW” to nie tylko fascynująca historia kryminalna, ale także świeże spojrzenie na hip-hopową subkulturę przełomu wieków i wciąż obecny problem ubóstwa w Polsce.


 20
 ,,Pacjentka” – Alex Michaelides

,,Pacjentka”  to książka trzymająca w napięciu, jest nieprzewidywalna, a jednocześnie realistyczna( thriller psychologiczny).


 21
 ,,Uciekinierzy” – Diney Costeloe

,, Uciekinierzy” to  poruszająca powieść o tematyce około wojennej. Książka opowiada o nieludzkim okrucieństwie, kompletnym braku moralności ludności niemieckiej wobec Żydów, których rządowa propaganda przedstawiała jako istoty gorszego gatunku, bo nawet nie ludzi.

 22  ,,Dzieci żółtej gwiazdy” – Mario Escobar

,,Dzieci żółtej gwiazdy” to wzruszająca opowieść o dwóch braciach (postaci fikcyjne) uciekających przed okrucieństwami II wojny światowej, aby odnaleźć ukochanych rodziców. Historia opisana w książce  jest oparta na wojennych biografiach wielu dzieci.

 23  ,,Światło ukryte w mroku” – Sharon Cameron

,,Światło ukryte w mroku”  to przejmująca powieść oparta na prawdziwej historii sióstr Podgórskich – Heleny i Stefanii, które podczas II wojny światowej ocaliły trzynaścioro Żydów, ukrywając ich na poddaszu własnego domu.

24  ,,Ucieczka z Aushwitz” – Andriej Pogożew

,,Ucieczka z Aushwitz” - książka oparta na faktach. Jest to opowieść osoby, która trafiła w sam środek piekła, ale dzięki swojej niebywałej odwadze i wytrwałości zdołała uciec z obozu.


 25
 ,,Czarna księga Kresów” – Joanna Wieliczka-Szarkowa

,,Czarna księga Kresów” to niezwykła opowieść o bohaterach, walce, cierpieniu, nadziei, patriotyzmie i umiłowaniu Ojczyzny aż po najwyższą ofiarę. Relacja naocznych świadków zbrodni, pogromów i prześladowań.

 
 

W związku z realizacją wymogów ROZPORZĄDZENIA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO), informujemy o zasadach przetwarzania danych osobowych oraz o przysługujących prawach z tym związanych.

Nowości książkowe w Gminnej Bibliotece Publicznej

nasza mowa

Nasza mowa. Zbiór znaczeń gwary podlasia - Mirosław Awksentiuk, Mirosław Chilimoniuk

Mirosław Awksentiuk i Mirosław Chilimoniuk - pracownicy jednostek samorządowych miasta Hajnówka.
Mirosław Awksentiuk absolwent WSFiZ w Białymstoku oraz studiów podyplomowych Integracji Europejskiej i Zarządzania Projektami (WSAP) i Prawa Zamówień Publicznych (Wydział Prawa Uniwersytetu w Białymstoku) - ekonomista.
Mirosław Chilimoniuk absolwent dwóch wydziałów Politechniki Białostockiej, - menadżer i inżynier mechanik. Absolwent studiów podyplomowych - Prawo Zamówień Publicznych (Wydział Prawa Uniwersytetu w Białymstoku).
Ich służbowe kontakty i współpracę w rozwoju sportu i rekreacji połączył jeszcze jeden element życia codziennego - wspólna pasja do gromadzenia dawnych przedmiotów użytkowych, służących niegdyś mieszkańcom głównie wsi do prowadzenia gospodarstw oraz sprzętu RTV. Obaj w swoich domach zebrali pokaźne kolekcje takich przedmiotów. Dążą od lat, aby zachować w pamięci następnych pokoleń świadectwa pracy swoich przodków.
Te myśli i dążenia stały się inspiracją do napisania zbioru NASZA MOWA. W ten sposób poza gromadzonymi przedmiotami użytkowymi dawnej wsi, chcą ocalić od zapomnienia mowę - jakże piękną, jakże melodyjną i dźwięczną, niestety coraz rzadziej już słyszaną w tej części Podlasia.

 miod

Miód - Barbara

Miód Barbary Goralczuk to opowieść o życiu we wschodniej Polsce w dwudziestoleciu międzywojennym. O powrocie z bieżeństwa i ponownym zakorzenianiu się w miejscach, w które trzeba było na powrót tchnąć życie, by móc normalnie funkcjonować.
To przewrotna i gorzka opowieść o okrucieństwie wsi, biedzie, głodzie, i poniżeniu, a także o trudnych początkach państwa polskiego. To także opowieść o poszukiwaniu tożsamości przez ludzi, którzy podczas 120 lat zaborów zostali jej skutecznie pozbawieni, a dostali w zamian gorzką codzienność, gorycz zamiast „miodu”, który był obiecany przez rządzących.
To książka także o tym, jak w wieloetnicznej różnorodności ludzie potrafili żyć obok siebie tak, by inni przez nich nie płakali, jak potrafili odnajdować swoje miejsce i być sobie nawzajem potrzebnym. To także opowieść o miłości, która potrafi uskrzydlać i dawać siłę do budowania przyszłości.

 czerwien jarzebin

Czerwień jarzębin – Katarzyna Michalak

2 tom Leśnej Trylogii
Trzy przyjaciółki, trzech braci i zło, które nie odpuszcza…
Leśną Polanę spowił mrok. Kiedy już wszystko wskazywało na to, że szczęście odnalazło do niej drogę, Gabriela nagle znika. Zło, które krzywdziło, wciąż nie jest syte bólu.
Czy przyjaciele Gabrieli – i ten, który nie przestał jej kochać – zapobiegną nieszczęściu?
Majka i Julia są gotowe na wszystko, by ocalić przyjaciółkę. Jednak los sprzysiągł się przeciwko nim. Niespodziewane wydarzenia zmuszają do trudnych wyborów i jeszcze trudniejszych decyzji. A kiedy w grę wejdą uczucia – oraz przystojni bliźniacy Marcin i Patryk – można spodziewać się wszystkiego…

czeresnie 

Czereśnie zawsze muszą być dwie - Magdalena Witkiewicz

Zosia Krasnopolska otrzymuje w spadku od pani Stefanii zrujnowaną willę w Rudzie Pabianickiej. Rudera okazuje się domem z duszą uwięzioną w dalekiej przeszłości. Stary dom otoczony sadem – niegdyś bardzo piękny – kryje sekrety swoich mieszkańców. Zosia powoli zgłębia jego tajemnice. Kiedy na jej drodze pojawi się Szymon, odkryje najważniejszy sekret: dowie się, czym są prawdziwa przyjaźń oraz miłość. Zrozumie, że tak jak drzewa czereśni muszą rosnąć obok siebie, by wydać owoce, tak ludzie muszą się kochać, by ich wspólna droga przez życie miała sens.
Powieść o przeszłości zaklętej w każdym dniu i o darach, które otrzymujemy od losu, jeśli patrzymy także sercem…
Najnowsza powieść Magdaleny Witkiewicz to historia o tym, że nawet najbardziej niepozorna decyzja wpływa na nasze życie, a przeszłość zawsze wybrzmiewa w teraźniejszości.

jezioro szczescia 

Jezioro szczęścia - Agnieszka Krawczyk

4 tom cyklu Magiczne miejsca
Do doliny mgieł i róż zawitała jesień. Przyroda odpoczywa po długim i gorącym lecie, za chwilę zaczną się przygotowania do Świąt i spadnie śnieg. Sabina Dolecka jest szczęśliwa w swym ślicznym domu, w otoczeniu bliskich, ale wciąż ma jedno niezrealizowane pragnienie – marzy o dziecku.
Piękny sen może się jednak nie ziścić – pisarka ma problem z zajściem w ciążę. W Idzie pojawia się telewizyjna scenarzystka, Katarzyna Wimmer, która będzie wspólnie
z Sabiną pisała serial według cyklu jej powieści. Niezależna i dumna Katarzyna od razu wpadnie komuś w oko, ale sprawy bardzo się skomplikują. Przeszłość dogoni też hrabinę Teklę Tyczyńską – odezwą się straszne wojenne wspomnienia, echa rodzinnej tragedii z okresu okupacji. Poplątane uczucia, silne emocje i tajemnica sprzed lat – tej zimy w Idzie rozwiąże się wiele problemów, choć niektóre
z nich, nie tak, jakby sobie tego życzyli bohaterowie. Lecz najważniejsze jest to, by zawsze iść za swą szczęśliwą gwiazdą, w nadziei, że nie ma przeszkody, której nie mogłaby pokonać miłość.

tatarka 

Tatarka - Renata Kosin

Malowniczy dworek w podlaskich Bujanach, noc świętojańska i siła tradycji, która jest dobrym duchem,  ale czasem także przekleństwem pokoleń. Piękna historia o mocy przyjaźni i różnych odcieniach miłości.
Czas letniego przesilenia to święto zjednoczenia największych przeciwstawnych sobie sił – ognia i wody, słońca i księżyca, mężczyzny i kobiety oraz tego, co ich łączy i jednocześnie dzieli.
W noc świętojańską, pełną ludowej magii i wróżb, Ksenia plecie wianek z polnych kwiatów i ziół, by rzucić go w nurt Biebrzy i poznać odpowiedzi na zapisane w sercu pytania.
Nie jest to jednak tak proste, jak by się wydawało. Podlaska zielarka zdradza stare sekrety, tatarska fałdżejka odprawia własne uroki… Za ich sprawą ścieżki, którymi podąża Ksenia, plączą się coraz mocniej.
Na szczęście stary dworek w Bujanach – otoczony kwiatami, aromatycznymi ziołami i dobrą energią – daje Ksenii siłę, by podążać drogą, którą wiedzie ją intuicja.
Poprzez pełne uroku podlaskie krajobrazy, w otoczeniu prastarych słowiańskich zaklęć i w towarzystwie oryginalnych przyjaciół, ekscentrycznej babki i ciemnookiego Tatara, Ksenia zbliża się do rozwiązania sekretu swojej rodziny.
Odnalezienie właściwej drogi pozwoli Kseni na dotarcie do najpilniej strzeżonych tajemnic, a odkrycie kart rodzinnej historii przyniesie jej duszy ukojenie, a sercu przywróci jego właściwy rytm.

 deniwelacja

Deniwelacja - Remigiusz Mróz

Gdzie jest Wiktor Forst?
To pytanie zadają sobie zakopiańscy śledczy, gdy topniejący w Tatrach śnieg odsłania makabryczny widok na zboczach Giewontu. Odnalezione zostają zwłoki grupy kobiet, których za życia nic ze sobą nie łączyło.
Żadna wycieczka nie zaginęła zimą na szlakach, a wszystkie ofiary wypadków w górach zostały odnalezione. W dodatku na ciałach nie ma żadnych śladów świadczących o tym, by doszło do zabójstw. Kiedy w Zakopanem znikają jednak kolejne kobiety, nie ma wątpliwości, że na Podhalu pojawił się seryjny zabójca.
Policja odkrywa ślad prowadzący do Wiktora Forsta. Problem polega na tym, że nikt nie wie, gdzie od roku przebywa były komisarz…

 wino z malwina

Wino z Malwiną - Magdalena Kordel

3 tom cyklu Uroczysko
W życiu Majki nareszcie wszystko się ustabilizowało. Wygląda na to, że po wielu perypetiach znalazła nie tylko swoje miejsce na ziemi, ale też miłość i przyjaźń. Ale nie jest dobrze jak jest za dobrze. Nad Uroczysko nadciągają burzowe chmury, ich pierwszym zwiastunem jest przyjazd Niemki, która (jak szepczą mieszkańcy Malowniczego) odbierać ludziom ziemię.
Jaki wpływ będzie miała ta wizyta na mieszkańców Uroczyska i całego miasteczka? Czy miejscowi dadzą sobie radę z kłopotliwym gościem? Kim jest ciotka Rozalia, która niespodziewanie zjawia się w Uroczysku?
I jak do tego wszystkiego ma się tytułowe wino?

corka wiatrow

Córka wiatrów - Magdalena Kordel

1 tom cyklu Wilczy Dwór
Życie Konstancji już raz legło w gruzach. Dzięki własnej sile i determinacji stanęła na nogach. Jest panią dużego majątku, ale trzyma się na uboczu, wiedzie spokojne, choć samotne życie. Jej powiernicą jest stara ochmistrzyni Pelasia.
Kiedy po wielu latach do jej dworu przyjeżdża Jan, Konstancja jest przekonana, że stoi za tym coś więcej niż chęć spotkania się z dawną miłością. Z niezwykłą siłą wracają wspomnienia i uśpione uczucia: rozpacz po śmierci męża, powstanie listopadowe, rozstanie z najlepszą przyjaciółką. Wizyta Jana sprawia, że Konstancja zaczyna inaczej patrzeć na otaczający ją świat i ludzi, dostrzega sprawy, które dotąd umykały jej uwadze. A to dopiero początek zmian. Co musi się stać, by jej życie wróciło do dawnego rytmu?
„Córka wiatrów” to wciągająca opowieść o długo skrywanych tajemnicach, a także o sile więzi, magii wspomnień i meandrach uczuć. Dzięki niej przeniesiesz się do świata ponadczasowych emocji.

czarne narcyzy 

Czarne narcyzy – Katarzyna Puzyńska

Brodnica przygotowuje się do obchodów lipcowego Święta Policji. Daniel Podgórski nie ma jednak powodów do radości. Niektórym ludziom bardzo zależy, żeby jak najszybciej zapomniał o zamkniętej już sprawie śmierci trójki bezdomnych. Przy każdym z ciał z jakiegoś powodu pozostawiono niewielkie wahadełko. Pewna dziennikarka sugeruje policjantowi, żeby szukał odpowiedzi w opuszczonym domu ukrytym w leśnej gęstwinie. Miejscowi wierzą, że to miejsce nawiedzane przez diabła. Kobieta wkrótce znika bez śladu, a Podgórski wraz z byłą komisarz Kopp odnajduje kolejne ciało. Co ma z tym wspólnego niepokojąca wiadomość, którą Weronika Nowakowska otrzymuje od nieznanego nadawcy? Dlaczego drobny złodziejaszek ginie tego samego dnia, kiedy wychodzi z więzienia? I jakie znaczenie dla sprawy mają czarne narcyzy?

 sloneczna przystan

Słoneczna przystań - Agnieszka Krawczyk

Czasami wszystko musi się zagmatwać, by los mógł wreszcie wskazać właściwe rozwiązanie.
Życie sióstr Niemirskich bardzo się skomplikowało – w miasteczku pojawił się ktoś, kto może zniszczyć mozolnie budowane szczęście. W dodatku rodzinnemu domowi zagraża niebezpieczeństwo – wielka turystyczna inwestycja, która ma powstać w pobliżu. Agatę, Danielę i Tosię czekają przełomowe decyzje. Czy postąpią właściwie? Czy czary codzienności zadziałają? Kto ostatecznie okaże się przyjacielem, a kto wrogiem? Agata i Daniela muszą uporać się też z własnymi uczuciami, zadać sobie kilka pytań i znaleźć na nie odpowiedzi. Kocha, lubi, szanuje, nie chce, nie dba, żartuje…
Pod wielką lipą w ogrodzie spełni się niejedno marzenie, wystarczy tylko zaczekać na odpowiedni moment i poprosić.

zapisane w wodzie 

Zapisane w wodzie - Paula Hawkins

Kilka dni przed śmiercią Nel Abbott dzwoni do swojej siostry.
Jules nie odbiera, ignorując jej prośbę o pomoc.
Nel umiera. Mieszkańcy miasteczka mówią, że „skoczyła“. A Jules musi wrócić do miejsca, z którego kiedyś uciekła – miała nadzieję, że na dobre – aby zaopiekować się swoją piętnastoletnią siostrzenicą.
Julia się boi. Tak bardzo się boi. Dawno pogrzebanych wspomnień, starego młyna, świadomości, że Nel nigdy by tego nie zrobiła.
A najbardziej boi się wody i zakola rzeki, które miejscowi nazywają Topieliskiem.
W tym samym dynamicznym stylu i z tym samym dogłębnym zrozumieniem kierujących człowiekiem instynktów, jakie pochłonęły miliony czytelników jej debiutanckiej powieści, Paula Hawkins przedstawia nowy porywający thriller, w którego tle czają się historie z przeszłości i drzemie siła, z jaką potrafią one zniszczyć ludzkie życie.

 


Nowości książkowe w Gminnej Bibliotece Publicznej

5675686

"Cierpkie grona”- Zofia Mąkosa

,,Cierpkie grona” -  pierwszy tom z cyklu ,,Wendyjska Winnica”. Jest to epicka opowieść, gdzie fakty historyczne przeplatają się z fikcją literacką. Posiadamy również kolejne tomy: ,,Winne miasto” i ,,Dolina nadziei”.

8567

"Czas białych nocy” - Maria Paszyńska

,,Czas białych nocy” – pierwsza część cyklu ,,Wiatr ze wschodu”. Jest to powieść obyczajowa o miłości, ale też o nienawiści, która niczym fala tsunami niszczy i burzy spokój duszy. Posiadamy także drugą część ,,Stalowe niebo”.

6435234

"Doktor Irka: wojna, miłość i medycyna” - Katarzyna Droga

,,Doktor Irka: wojna, miłość i medycyna”  to powieść inspirowana prawdziwą historią doktor Ireny Ćwiertni, napisana na podstawie jej pamiętników z czasów studiów, okupacji i Powstania Warszawskiego.

5323233

,Doktor Bogumił” - Ałbena Grabowska

,,Doktor Bogumił”  to połączenie fascynującej powieści obyczajowej, której akcja osadzona jest w połowie XIX wieku ze scenami z życia ludzi, którzy zrewolucjonizowali światową medycynę. 

321112121212

‘’W blasku słońca” - Magdalena Kordel

‘’W blasku słońca” to opowieść o przyjaźni dwóch kobiet, których drogi krzyżują się na toskańskim szlaku.

432423423423423

"Niespokojne serca” – Agata Sawicka

,,Niespokojne serca” to pierwsza część cyklu: Dwór w Zaleszycach. Jest to wzruszająca opowieść o miłości, która nie powinna się zdarzyć, i o sile, jaką daje podążanie za głosem serca.  Posiadamy także kolejne części cyklu: ,,Poplątane ścieżki” i ,,Niebo po burzy”

3211212131

"Dopóki starczy mi sił” - Karolina Klimkiewicz

,,Dopóki starczy mi sił to historia o losach zagubionej nastolatki, pozbawionej teraźniejszości i przyszłości. A także o potędze miłości zdolnej je odzyskać.

21112111

"Magiczne miejsce” - Agnieszka Krawczyk

,,Magiczne miejsce” – pierwszy tom cyklu. Jest to powieść o poszukiwaniu swego miejsca na świecie.  Posiadamy także kolejne tomy: ,,Dolina mgieł i róż”, ,,Ogród księżycowy” oraz ,,Jezioro szczęścia”.

2121112111

"Marzenia Kaliny” -  Aneta Krasińska

,,Marzenia Kaliny” – pierwszy tom cyklu ,,Małe tęsknoty”. Jest to wzruszająca opowieść o tym, jak ważną rolę w realizacji marzeń odgrywa determinacja. Bohaterkami książki są  trzy kobiety, których losy splatają się w wyniku nieszczęśliwego zbiegu okoliczności. Posiadamy kolejne tomy cyklu:,, Pragnienia Elżbiety” oraz ,, Nadzieje Olgi”.

1211212222

"Szczęście za horyzontem” - Krystyna Mirek

,,Szczęście za horyzontem” jest niesamowicie poruszającą, wciągającą, prawdziwą, słodko - gorzką opowieścią z tragedią i ludzką podłością w tle. To piękna i nadzwyczaj refleksyjna książka przypominająca, iż nie wolno nikogo oceniać po pozorach, najważniejsze jest niewidoczne dla oczu.

2111111121

"Oleńka. Panienka z Białego Dworu” – Wioletta Sawicka

,,Oleńka. Panienka z Białego Dworu” to pierwsza część  cyklu ,,Wiek miłości, wiek nienawiści”. Jest to opowieści o niezłomnych kobietach, które w czasach wzniosłych spraw i wielkiej historii, kiedy miłość przeplatała się z nienawiścią, musiały sobie radzić z trudną codziennością. Posiadamy również drugą część cyklu: ,,Franka w obcym domu”.

12111111

"Piaskowa Góra” - Joanna Bator

,,Piaskowa Góra” książka opowiadająca o pokoleniach kobiet mieszkających na wałbrzyskim Babelu.  Powieść nominowana do Nagrody Literackiej Nike 2020. Posiadamy także drugi tom: ,,Chmurdalia”.

12121111

"Opowieść Podręcznej” - Margaret Atwood

,,Opowieść Podręcznej”  to wstrząsająca antyutopia o piekle kobiet. Świat jak z najgorszego koszmaru, gdzie reżim i ortodoksja są jedynym prawem. Posiadamy również drugi tom ,,Testamenty”.

1231231231212

"Zaginione arabskie księżniczki” - Marcin Margielewski

,,Zaginione arabskie księżniczki” to dramatyczna opowieść o codzienności arabskich księżniczek, która wcale nie jest baśniowa. Tu jedna decyzja może zmienić życie człowieka w koszmar.

1233212313

"Łowca nastolatek” - Mikołaj Podolski

,,Łowca nastolatek” to zapis jednego z największych dziennikarskich śledztw w celu rozwikłania zagadki oraz wstrząsających opisów tego, w jaki sposób zostały skrzywdzone młode dziewczyny.

123123121

"Gambit królowej” - Walter Tevis

,,Gambit królowej”  to powieść, która przenosi nas do Ameryki w środku zimnej wojny, a dokładniej: świata szachistów. Książka ta opowiada o genialnej młodej szachistce, której życie naznaczyła tragedia z dzieciństwa.

12121212121

"Obiecaj, że wrócisz” - Beata Majewska

,,Obiecaj, że wrócisz” -  pierwszy część cyklu. Jest to powieść obyczajowa w której znajdziemy i namiętny romans, masę zabawny sytuacji i sceny grozy. Posiadamy także drugi tom: ,,Pamiętaj, że byłam”.

312312312

"Zapach grzechu” - Nana Bakher

,,Zapach grzechu”  to odważna powieść, w której namiętność miesza się z mafijnym światem i tajemnicami bohaterów.

12213123123

"Dzikie pragnienia” - Jay Crownover

,,Dzikie pragnienia” - pierwszy tom cyklu ,,Bracia Warner”. Jest to opowieść o próbie poukładania swojego życia na nowo, złapania chwili oddechu i poskładania serca po zawodzie miłosnym. Posiadamy również drugi tom: ,,Bezpieczna przystań”.

12121212 "Paprocany” - Paulina Świst

,,Paprocany” -  kryminał z pikantnym wątkiem miłosnym.

12312312

"Zosia z Wołynia” - Mateusz Madejski

,,Zosia z Wołynia”  to powieść oparta na faktach opisująca  losy dziewczynki, która w czasach II Wojny Światowej ocaliła żydowskie dziecko.

21321

"O chłopcu, który poszedł za tatą do Auschwitz” - Jeremy Dronfield

,,O chłopcu, który poszedł za tatą do Auschwitz”  to napisana na podstawie sekretnego dziennika Gustava Kleinmanna, opowiedziana z niezwykłą wrażliwością prawdziwa historia podróży w głąb piekła nazistowskich obozów, heroicznej walki o przetrwanie i niewiarygodnego ocalenia.

2222

"Dziewczynka z Sobiboru” - Franco Forte, Scilla Bonfiglioli

,,Dziewczynka z Sobiboru” to pełna piękna i okrucieństwa powieść inspirowana dramatycznymi faktami. W książce opisana jest wstrząsająca historia spotkania w nazistowskim obozie zagłady Sobibór.

825794 352x500

"Pod kluczem” - Ruth Ware

,,Pod kluczem” to thriller opowiadający historię niani w nowoczesnym, jakby nawiedzonym domu. Największy atut tej powieści to genialnie wydobyty klimat niepokoju i grozy. Książka trzymająca w napięciu przez cały czas.

large dom bez klamek

"Dom bez klamek” - Jędrzej Pasierski

,,Dom bez klamek”  to pierwszy tom cyklu z  Niną Warwiłow. Jest to powieść kryminalna z wyrazistą i skomplikowaną fabułą, w którym by odkryć tajemnicę morderstw musimy cofnąć się aż do lat siedemdziesiątych. Posiadamy także kolejne tomy: ,,Roztopy” oraz ,,Czerwony świst”.

9788366553231

"Żałobnica” - Marek Małecki

,,Żałobnica” to hipnotyzujący thriller o samotności, sile rażenia kłamstw i toksycznej przyjaźni, która karmi żądzę zemsty.  

795957 352x500

"Pozwól mi wrócić” - B.A. Paris

,,Pozwól mi wrócić”  to thriller psychologiczny, w którym bohaterowie zmagają się z codziennością, starają się żyć normalnie, tworzą nowe związki, ale przeszłość ich nie opuszcza.

847711 352x500 "Jaskółki z Czarnobyla”- Morgan Audic

„Jaskółki z Czarnobyla” to kryminał osadzony w realiach współczesnej Ukrainy. Porywająca fabuła, intrygujące śledztwo, a do tego dochodzi wielka historia w tle.

 
 

Przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Narwi oraz przy Filiach Bibliotecznych w Łosince i Trześciance zostały utworzone punkty informacji turystycznej w ramach projektu pt. „Utworzenie punktów informacji turystycznej i promocji Gminy Narew”.

Przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Narwi znajduje się Infokiosk, który zostały utworzony w ramach realizacji projektu pt. „Utworzenie punktów informacji turystycznej i promocji Gminy Narew”.

More Articles...


    Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /templates/js_optimus/html/com_content/category/blog_links.php on line 10

Podkategorie

Zapraszamy do zapoznania się z oferą Gminnej Biblioteki Publicznej w Narwi.

wypozyczalniaoddzial dzieci

centrum ksztalcenia sala konferencyjna


 

Oprócz Biblioteki w Narwi Gminna Biblioteka Publiczna posiada jeszcze dwie inne placówki - Filię Biblioteczną w Łosince oraz Filię Biblioteczną w Trześciance.