Matecznik – lokalny bank genów drzew owocowych w regionie doliny górnej Narwi

Stowarzyszenie Dziedzictwo Podlasia zaprasza do udziału w warsztatach dotyczących odnowy i pielęgnacji tradycyjnych, wysokopiennych sadów. Warsztaty odbędą się w dniu 12 grudnia (sobota) 2015 roku o godz. 10.00 w Gminnej Bibliotece Publicznej w Narwi (ul. Mickiewicza 18), a poprowadzi je wybitny specjalista pomolog z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach mgr inż. Grzegorz Hodun. W programie warsztatów poznacie m.in.:

  1. Historię oraz znaczenie zachowania tradycyjnych sadów przydomowych,
  2. Sposoby rozmnażania roślin sadowniczych,
  3. Metodykę zakładania tradycyjnych sadów przydomowych,
  4. Dawne odmiany jabłoni, gruszy, śliwy, czereśni i wiśni,
  5. Sposoby pobierania zrazów, szczepienia i okulizacji,
  6. Ekonomiczne znaczenie tradycyjnych odmian drzew owocowych.

Do udziału w warsztatach zapraszamy mieszkańców regionu doliny górnej Narwi, w szczególności zaś kwaterodawców i rolników posiadających w swoich gospodarstwach przynajmniej kilka egzemplarzy drzew tradycyjnych odmian jabłoni, grusz czy śliw, ale także inne osoby zainteresowane tematyką sadownictwa tradycyjnego. W trakcie warsztatów odbędzie się również rozpoznawanie tradycyjnych odmian owoców z naszego regionu, prosimy więc o zabranie ze sobą po kilka egzemplarzy jabłek i grusz, jeżeli je jeszcze Państwo przechowują. Udział w warsztatach jest bezpłatny.

W okresie wczesnej wiosny przewidziana jest też druga tura warsztatów – terenowa, skoncentrowana na praktyce szczepienia, okulizacji, a także pielęgnacji starych drzew owocowych.

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o potwierdzenie chęci uczestnictwa do 10 grudnia 2015 r., pisząc na maila: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub dzwoniąc na numer 602430772.

Warsztaty odbywają się w ramach inicjatywy" Matecznik – lokalny bank genów drzew owocowych w regionie doliny górnej Narwi", będącej częścią przedsięwzięcia pn. „Mała infrastruktura turystyczno-edukacyjna i przyrodnicza sposobem na poprawę stanu środowiska naturalnego i ograniczenia antropopresji” realizowanego przez Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki WodnejEuropejski Fundusz Rozwoju Wsi PolskiejStowarzysznie Dziedzictwo Podlasia

Przedsięwzięcie pn. „Mała infrastruktura turystyczno-edukacyjna i przyrodnicza sposobem na poprawę stanu środowiska naturalnego i ograniczenia antropopresji” jest finansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu Edukacja Ekologiczna.